Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi 13.11.2009 tarih ve 27405 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuştur. Fakültemiz sahip olduğu eğitim-öğretim ve araştırma imkânları ile öğrencilerini eğitim aldıkları mühendislik disiplinlerinde uygulama kabiliyeti yüksek, üretimde etkin mühendisler olarak yetiştirmeyi hedeflemektedir. Fakülte bünyesinde Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği Bölümleri yer almaktadır. Bununla birlikte, Fen Bilimleri Enstitüsü'ne bağlı olarak bu bölümler tarafından lisansüstü programlar ayrıca yürütülmektedir.


Fakültemizin en önemli misyonlarından biri, özellikle uygulama kabiliyeti yüksek, üretimde etkin mühendisler yetiştirmektir. Bu bağlamda, Teknoloji Fakültesi'nden mezun olan mühendislerin en önemli özelliği, ulusal ve uluslararası düzeyde hizmet verebilecek donanıma sahip, ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda planlama ve tasarım yapmakla birlikte, bizzat işin başında, işi üstlenen ve yürüten nitelikte mühendisler olmalarıdır. Bunun sağlanması amacıyla, öğrencilerimiz mezuniyet öncesinde son sınıfın bir eğitim döneminde "İşyeri Eğitimi" adı altında ilgili sektörlerde uygulamalı eğitim almaktadırlar. Dolayısıyla, öğrencilerimiz iki adet yaz stajının devamında aldıkları işyeri eğitiminin sonucunda, iş bulmada da önemli avantajlara sahip olmaktadır.


Fakültemiz modern binasında, ileri teknolojilerle donatılmış derslik ve laboratuarlarında deneyimli akademik kadrosuyla öğrencilerimize en iyi eğitim-öğretim hizmetini sunmayı hedeflemektedir. Fakültemiz, öğretim elemanlarının yürütmekte olduğu akademik ve proje içerikli bilimsel çalışmalarıyla kendi alanında örnek bir fakülte konumundadır. Fakültemiz, alanında öncü olan; yapıcı ve üretici faaliyetleriyle toplumsal ve teknolojik sorunlara çözüm üreten; evrensel ve etik değerler ışığında, çağdaş eğitim-öğretim faaliyetleri ve araştırmalarıyla gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde eğitim veren saygın ve tercih edilen bir fakülte olarak yoluna devam etmektedir.